marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Markanızı Korumanın İpuçları

Marka; kapsamı çok geniş bir kavramdır. Sadece yazılı isimler değil, bir firmayı sembolize eden simge, alan adları gibi birçok husus da markanın kapsamına girmektedir. Bir firma için, sahip olduğu markasının yasal korumalardan yararlanması için en kolay ve kesin yol Marka Tescil yapılmasıdır.

Marka Tescili Belgesi alınması ile markanın kişisel olması, belli bir firmayı temsil etmesi ve sadece sahibi olan firmaya ait olduğu anlamına gelmektedir. Bu yöntem sayesinde firmalar markaları üzerinde tekel hakkına sahip olmaktadır. Markanın özgünlüğü ve kişiselliği sağlandıktan sonda firmalara bu marka üzerinde bir takım yasal haklar tanınmaktadır.

Marka Tescil yöntemiyle sağlanan korumalar nelerdir?

Marka Tescil sayesinde firmanın markası üzerinde tekel hakkına sahip olması şeklinde ifade edilen bir durum vardır. Bunun anlamı tescilden sonra aynı mal ve hizmet sınıfında, benzer niteliklere sahip bir başka markanın tescil edilmesini önleyebilmektir. Bu şekilde tek ve özgün olma sağlanabilmektedir. Ayrıca markanıza karşı haksız tecavüzler gerçekleştiğinde cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunmak veya dava açmak yöntemleriyle bu tecavüzleri engelleyebilir hatta bunlar dolayısıyla tazminat hakkı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında piyasaya sunulan veya üretilen taklit ürünleri de toplatma, engelleme haklarına sahip olur bu gibi durumlar sebebiyle de maddi tazminat hakkı elde edersiniz.

Marka Tescil Belgesi markanızı korumanın, alıcılarınız için kalitenizi ispatlamanın ve firmanızın büyüyüp güçlenmesi için en kesin ve gerekli olan yöntemdir. Çünkü Marka Tescili yapılmadığı takdirde yukarıda bahsettiğimiz korumalar sağlanmadığı gibi firmanın büyümesi de engellenecektir. Ayrıca Marka Tescil koruması sağlanmamasının bir başka olumsuz sonucu daha mevcuttur. Siz markanızı tescil ettirmediğiniz durumda aynı marka üzerinde bir başka firmanın Marka Tescili yaptırması mümkündür. Siz markanız üzerinde gelecek planlaması yaparken kullanmakta olduğunuz markanın bir başka firma tarafından tescil ettirilmesi durumunda hiç hesapta yokken işgalci durumuna düşebilir, haksız tecavüzünüz sebebiyle hukuka aykırı kazanç elde ediyor konumunda kalabilirsiniz ve bahsetmiş olduğumuz maddi tazminatları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Markanızın başkaları tarafından Marka Tescil yoluyla sahiplenip sahiplenmediğini her geçen gün kontrol etmeniz mümkün olmadığından, Marka Tescili yaptırarak firmanız ile markanızı olduğu gibi kendinizi de güvenceye alabilirsiniz.

marka tescilinde en iyi fiyat

marka tescilinde en iyi fiyat

İşte Marka tescili yaptırarak markasını koruma altına alan referanslarımızdan bazıları…

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
Atölye Kertenkele marka tescil
gugu marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
avisena marka tescil
arge robotik marka tescil
orbido marka tescil
gimoka marka tescili
beyaz tekstil marka tescil
mary klein marka tescil
lidolife marka tescil
loopar marka tescil
toymak marka tescili
toros akü marka tescil
Mutedoor marka tescili
inndir marka tescil
veraplus marka tescil
monofe marka tescil
atolye15 marka tescil
analora iç giyim marka tescili
visiomed marka tescil
Nado yapı marka tescili
verifi marka tescil
hasan zahir marka tescil
hesapno marka tescil
mea villa marka tescil
leddeposu marka tescil
escape point marka tescil
my kelime marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr