marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Mobilya Sektörü Marka Tescili

Bundan sonraki yazılarımızda, sektörel olarak marka tescili konularına değineceğiz. Sizinde marka tescili konusunda değinmemizi istediğiniz bir konu varsa bizlere iletebilir, o konuyu ele alacak şekilde bilgilendirme yapabiliriz. Bu yazımızın konusu, mobilya sektörü marka tescili olacaktır.

Türk patent Enstitüsü marka başvuruları sırasında mal ve hizmet  gruplarını Türkiye Cumhuriyeti’nin de taraf olduğu Uluslararası Nice anlaşmasına göre 45 kategoride gruplandırmaktadır. Marka Tescil işleminiz mobilya alanıda ise, bu kategorilerden 20. Sınıfı marka tescil grubu olarak seçmelisiniz.

Mobilya alanında marka tescil işlemlerinde, üretilen mobilyanın yapısına ve üretildikleri maddelere bakılmadan tescil alınabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, mobilya ürününde, tıbbi amaçlı olmayan ürünler yer almasıdır. Tıbbi amaçlı olanlar, başka bir sınıfın içeriğinde yer almaktadır.

Üretimini yaptığınız, arı kovanı, petekler ve petek çıtaları da bu sınıfta değerlendirilmekte olup, ev hayvanları için üretilen yuva ve kulübeleri de 20. Sınıf da ele alabilirsiniz.

Marangozlar, mobilya üreticileri, ahşap üreticileri, mobilyadan ev aksesuarı üreticileri, ürettikleri ürünler, bu alanda tescil ettirebilirler. Örneğin, evlede sık bir şekilde kullanmakta olduğumuz sadece ahşap değil, sentetik malzemelerden yapılmış olan taşınabilir merdivenler de bu sınıfa dahil edilmektedir.

Mobilya alanında marka tescil detaylarını başka bir örnekle açıklamak gerekirse, stor perdeler, boncuklu ve şerit perdeler gibi evlerde kullanılan dekorasyon amaçlı iç mekan mobilyaları da bu alanda değerlendirilmektedir.

Marka Tescili mi Endüstriyel Tasarım Tescili mi?

Mobilya üreticileri genellikle, marka tescil ve endüstriyel tasarım tescil işlemlerini birlikte gerçekleştirmektedirler. Mobilya iş alanı, hem markanızı hemde tasarımınızı korumak zorunda olduğunuz, benzer marka ve tasarımların oldukça yaygın olduğu rekabetçi bir alandır. Özellikle son yıllarda ucuz, taklit ve korsan üretimin artması, piyasa oyuncularının kısa yoldan üretime geçme hevesi, uzun emekler verilerek ortaya konan tasarım ve markaların kısa zaman içerisinde taklit edilmesine yol açmaktadır.

Bu nedenle, hem mobilya marka tescil hemde endüstriyel tasarım tescili işlemlerini aynı anda yapmalarını ve tasarım oluşur oluşmaz, fikir halinde bile olsa gecikmemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Peki ya Yurtdışı?

Yurtdışı yani uluslararası marka tescili konusu da öncelikli olarak ele alınması gereken bir konudur. Mobilya sektöründe oldukça dinamik bir yapıya sahip ülkemizde üretilen ürünler kolaylıkla, yurtdışı firmalar, özellikle de Çin menşeili firmalar tarafından  kolaylıkla taklit edilebilmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden, WIPO ve TPE aracılığı ile başvurunuzu yapmalısınız.

marka tescilinde en ucuz fiyat

marka tescilinde en ucuz fiyat

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr