marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Coğrafi İşaret

Coğrafi işaretler hakkında bundan önceki yazımızda, coğrafi işaret nedir sorusuna cevap aramıştık. Bu yazımızda ise, coğrafi işaret kavramını biraz daha derin işleyecek, coğrafi işaret tescili konusundan da bahsedeceğiz.

Coğrafi işaret’in tanımını, yaşanan fiziki coğrafyada belli bir bölge yada yöre ile bütünleşen, yapı taşında barındırdığı tarihi bilgi birikimi ile gelenekselliği temsil eden ürünlere verilen işaretler olarak yapmıştık.

Coğrafi İşarete Neden İhtiyaç Duyulur?

Ülkemizde hemen her yöre veya bölgede, ürünle birlikte bir yaşam standardına dönen günlük hayat veya tersine düşünüldüğünde hayatın ve ekonomisinin bir parçası haline gelen ürünlere rastlamak mümkündür. Coğrafi işaret, ürünü ürün yapan geleneksel yöntemler ile usulüne uygun olarak üretilmesini sağlayarak, standart sağlar ve gelecek nesillere aktarımı için bir köprü görevi görür.

coğrafi işaret tescil koruması

coğrafi işaret tescil koruması

Coğrafi işaretler, standart sağlamanın yanı sıra, aynı şartlarda üretim gerçekleştiren kişi yada firmalara sahiplik sağladığından ürünün asıl sahiplerini yani kaynağını korumaktadır.

Coğrafi İşaret Tesciline Gerek Var mı?

Coğrafi işaret tescili;

  • Geleneksel nitelikteki üretim yöntemini koruma altına aldığından, süreklilik sağlar
  • Ürüne sağladığı piyasa gücü ve pazarlama kabiliyeti sayesinde, aynı ürünü nesiller boyu üreten ve günümüze taşıyan gerçek sahiplerini koruyucu görev görür. Coğrafi işaret de esas unsur yerellik olduğundan, kırsal alandaki yaşama destek olur
  • Ülke ekonomisine süreklilik arz eden bir katkı sağlar
  • Ait olduğu bölge halkının çıkarlarını korur.
  • Ürünün orijinalliğini koruması sayesinde, sahte ürün üreticilerinin önüne geçerek tüketiciyi koruma görevi vardır.

Kimler Coğrafi İşaret Başvurusu Yapabilir?

Tüketici dernekleri, belediye gibi yöre ve bölgenin kamu kurum ve kuruluşları, ürünü üreten gerçek üreticiler coğrafi işaret başvurusu yapabilir.

Kimler Coğrafi İşaret Kullanabilir?

Coğrafi işaret tescili ile belirlenen standartlara uygun üretim yaptığı sürece de herkes kullanabilir.

Coğrafi İşaret Tescili İçin Nasıl Başvurulur?

Türkiye Cumhuriyeti’nde, coğrafi işaretlerin yetkili ve resmi tek başvuru yeri sadece Türk Patent Enstitüsü dür. Tescil sonrası oluşabilecek itirazlar, T.C Resmi Gazetesinde yayımlanmasından sonra 6 ay içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr