marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka ile Tasarım Arasındaki Fark Nedir?

Marka ile Tasarım arasındaki fark, tanımlarını iyi anlamaktan geçmektedir.

Marka tasarımdan farklıdır. Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütündür.(Tasarım Hakkında Kanun Hükmünde Kararname m.3)

Tasarım, bir ürünün kaynağı yerine, dış görünümü itibariyle diğer ürünlerden farklı olması ile ilgilendiğinden ayırt ediciliği; markadaki ayırt edicilik unsurundan farklı bir amaca yönelmiş olmaktadır. Tasarımın yeni ve orijinal olması gerekirken mark için böyle bir şart yoktur.

Tasarıma marka tescili alabilmek için, Marka Hakkında Kanun Hükmünde Kararname m.5 anlamında ayırt edicilik kazanması gerekmektedir.

Tasarım Tescili Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Tasarım tescili için görsel anlatım çok önemlidir. Görsel anlatımda yer alan ve tasarıma ait marka olma özelliği taşıyan unsurların tasarım anlatımından ve tasarımdan soyutlanması gerekir.
 • Görsel anlatımda çıkartılması mümkün olmayan ve markaya ait unsurlar bulunması durumunda ise, bu unsurların sahipliğine bakılır;marka sahibi ile tasarım sahibi aynı ise tasarım tescili kabul görür.

Tasarım Tescili İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

 1. Her tescil işleminde olduğu gibi, tasarım tescil işlemlerinde de başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri gerekmektedir.
 2. Tasarıma ait bütün dikkat çekici ve önemli özellikler, tasarım tescilini anlatacak görselde yer almalıdır.
 3. Tasarıma ilişkin bu görsel ve ifadeler, resim, çizim, tablo, grafikler, fotoğraf gibi yayınlamaya elverişli ortamlarda olmalı ve yayınlanabilmelidir.

Benzer Yazılar

 • marka nedir ne degildir
  Marka Tescili Şirketinizin Sermayesidir
  Türk Ticaret Kanununa göre, üzerinde haciz veya tedbir olmayan ve nakit olarak dönüştürülebilen patent tescili, marka tescili ve endüstriyel tasarım tescili gibi fikri...
 • marka ile tasarım arasindaki farklar
  Marka ile Tasarım Arasındaki Fark Nedir?
  Marka ile Tasarım arasındaki fark, tanımlarını iyi anlamaktan geçmektedir. Marka tasarımdan farklıdır. Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi,...
 • endüstriyel tasarım tescili
  Endüstriyel Tasarım Koruması Nedir?
  Endüstriyel Tasarım koruması veya diğer bir ifade ile Endüstriyel Tasarım tescili, Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalari hariç olmak üzere, endüstriyel yolla veya elle üretilen...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr