marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescil İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Marka Tescil işlemi, 9-12 sürebiliyor

Marka tescil işlemi süresi için kesin bir zamanlama vermek mümkün olmamakla birlikte, 9-12 ay içerisinde marka tescil belgesi alınarak sürecin tamamlandığını söylemek mümkündür.

Marka tescil başvurusu öncesinde ön araştırma yapılarak uygunluğu belirlenen ürün ve hizmetler, evrakların ve başvuru harçlarının tamamlanmasının ardından marka tescili için hazır hale gelir. Başvuru sonrası Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen şekli inceleme sonrasında bir eksiklik olmaması durumunda, marka tescil ön yazı belgesi düzenlenir.

Marka başvurusuna ait sınıfların tespiti anlamına gelen eşya listesinin düzenlenmesi sonrasında marka başvurusu, TPE marka uzmanına yönlendirilir. Marka uzmanının kararını müteakip, marka başvurusuna olan itirazların değerlendirileceği resmi marka bülteninde yayımlanır. Markaya olan itirazlar için 3 ay askıda kalan marka, herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda tescil kararı alınarak resmi marka bülteninde yayımlandığı hali ile tescil edilir.

marka tescil işlemi ne kadar sürer

marka tescil işlemi ne kadar sürer

Marka tescil işlemi süresi ne kadar sürer sorusuna, görselde detaylı bir şekilde yer verdik. Buradan da anlaşılacağı üzere, marka tescil süresi en kısa olan aşama, başvuru aşaması olup, belgeler tamamlanır tamamlanmaz, online işlemler sayesinde 10-20 dakika gibi bir sürede tamamlanabilmektedir. Marka tescil süresi nin en zaman alıcı kısmı ise, marka başvurusu nun, TPE yetkilileri tarafından incelemeye tabi tutulan zaman dilimidir.

Yukarıda tescil süreçleri özetlenen aşamaların en zaman alıcı kısmı, TPE marka uzmanının incelemesi ve resmi marka bülteninde yayımlanması sonrasındaki itiraz sürecidir. Bahsi geçen zaman alıcı işlemlerin yaşamamak için kaliteli bir marka ön araştırması yapılması gereklidir. Marka ön araştırma, uzman marka vekilleri tarafından yapılabildiği gibi, Türk Patent Enstitüsünden de hizmet alımı şeklinde yapılabilir.

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
gimoka marka tescili
escape point marka tescil
analora iç giyim marka tescili
toymak marka tescili
beyaz tekstil marka tescil
mea villa marka tescil
leddeposu marka tescil
veraplus marka tescil
inndir marka tescil
monofe marka tescil
mary klein marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
my kelime marka tescil
lidolife marka tescil
gugu marka tescil
toros akü marka tescil
orbido marka tescil
avisena marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
Nado yapı marka tescili
arge robotik marka tescil
hasan zahir marka tescil
verifi marka tescil
atolye15 marka tescil
loopar marka tescil
hesapno marka tescil
Mutedoor marka tescili
visiomed marka tescil
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr