marka tescil
Marka Tescili Hakkında Her Şey
Bizi Arayın:0312 433 4346

Marka Tescili 101

marka tescili soruları, marka tescil ilkeleri

marka tescili soruları, marka tescil ilkeleri

Bu yazımızda, marka tescili konusunu en temelinden ele alacak, önemli olabileceğini düşündüğümüz konularda sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Marka Tescil, hukukun bir dalı olduğundan, hukuki temelde ele alınmalı ve ona göre yorumlanmalıdır. Hukuk fakültelerinde veya üniversitelerde ilk dersin anlatılması gibi, bu makalemizde de marka tescilinin temelleri ve marka tescilinde dikkat edilmesi gereken bazı esaslar anlatılacaktır.

Nedir Bu Marka Tescili Dedikleri?

Gelişen ticaret ve artan sosyal ve elektronik iletişim araçları, insanların fikir ve haklarına dünyanın her yerinde sahip çıkma gereksinimi doğurmuştur. Ülkeler, kendi vatandaşlarının dolayısıyla kendi değerlerine sahip çıkabilmek için marka ve patent kanunları üretmişler ve bu fikir ve ürünleri koruma altına almışlardır. Global hale gelen dünya, ürün ve fikirlerin ülkeler-arası hukuk çerçevesinde de koruma altına alınmasına imkan tanımıştır.

Marka, firmaların ve kişilerin belirli bir isimde ürettikleri ürünlerin, hizmetlerin ve değerlerin genel adı olarak tanımlanabilir. Bu isimler dolayısı ile markalar, logo ve görsellerle de temsil edilebilir.

Marka tescil ise, markaların hukuki zeminde korunması için yapılan, marka ismi ve/veya logo ile başvuru şeklinde başlayan ve marka tescil belgesi alımı ile son bulan işlemler bütünüdür.

Güçlü Marka Seçimi Neden Önemli

Yasal olarak korunabilir ve tescil edilebilir bir marka seçimi önemlidir. Seçilen isim, marka tescil kurallarına uygun ise, artık hedefin güçlü marka olmaya doğru yol alması gerekir. Güçlü marka ismi seçme ve marka tescili için güçlü isim bulma makale serimize bir göz atabilirsiniz.

Marka İsmini Tescil Etmeli miyim?

Marka ismini tescil etmek gibi bir zorunluluk yoktur, ancak marka tescili, ortaya konulan fikir yada ürünün taklit edilmesini, kötüye kullanımını engeller ve fikrinizi yasal zeminde koruyacak en güçlü kalkandır. Birilerinin Noter tescili dediğini duyar gibi oluyoruz ancak marka tescili nin noterden onayı marka sahibine herhangi bir koruma sağlamaz. Unutmayın! Fikir ve Eserlerinizin koruma yeri TPE, yöntemi ise marka tescilidir.

Marka Vekili Gerekli midir?

Hayır. Marka tescili için marka vekili gerekli değildir. Her şahıs yada kurum, kendi başına markasını tescil edebilir. Ancak, marka vekilleri uzman desteği sağlarlar. markatescilim.com.tr de durum daha da farklıdır: hem marka vekili hemde avukat olan uzmanlarımız, markanızı hem hukuki olarak, hem fikri sınai haklar açısından hemde marka tescili açısından 360° değerlendirecekler, sizlere hukuken güçlü, fiyat olarak da avantajlı ve ucuz marka tescili olanağı sunacaklardır.

Marka İsmini Buldum…Ya Sonra

markatescilim.com.tr de az laf çok iş yapılır. Bize ulaşabildiyseniz, bilmelisiniz ki markanız artık emin ellerde. Bundan sonrası bizim işimiz

İşte yüzlerce kurumsal şirket referanslarımızdan bazıları…

 
orbido marka tescil
gugu marka tescil
loopar marka tescil
Nado yapı marka tescili
avisena marka tescil
Atölye Kertenkele marka tescil
mea villa marka tescil
veraplus marka tescil
escape point marka tescil
arge robotik marka tescil
my kelime marka tescil
atolye15 marka tescil
lidolife marka tescil
merakli minik anaokulu marka tescil
gimoka marka tescili
beyaz tekstil marka tescil
monofe marka tescil
leddeposu marka tescil
toros akü marka tescil
analora iç giyim marka tescili
visiomed marka tescil
inndir marka tescil
verifi marka tescil
Mutedoor marka tescili
hesapno marka tescil
hasan zahir marka tescil
mary klein marka tescil
toymak marka tescili
 

Benzer Makalelerimiz

 • uluslararası marka tescili
  Uluslararası Marka tescili
  Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Madrid Protokolü çerçevesinde Türkiye’den pek çok ülkeye marka başvurusunda bulunmak mümkün. Bunlar Avrupa ülkeleri, ABD ve bazı Orta...
 • marka değeri nasıl korunur
  Marka Tescil Uzmanlık İster
  Şirket veya şahıs olarak sahip olduğunuz, marka tescil, patent, endüstriyel tasarım tescili gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları, en büyük varlığınızdır. Bu gibi...
 • marka tescilinde başarı
  Marka Tescilinde Başarı
  Marka tescilinde başarı, tescil edilecek markanın iyi analiz edilmesinden geçmektedir. Marka tescil, marka veritabanında bir ön araştırma ile başlar. Başvurulacak markaya ait sınıflandırmanın...

Leave a Reply

Son yazılar

İletişim Bilgileri
Mithatpaşa Cd. No:8/25 Sıhhiye
06340 Çankaya Ankara
Tel: (312) 433-4346
Mobil:0532 557 7710
Fax: (312) 433-4346
Website: http://markatescilim.com.tr
Email: destek[at]markatescilim.com.tr